Nie podałeś adresu e-mail.
Jeżeli oczekujesz od nas odpowiedzi, prosimy uzupełnij go.
Uzupełnij e-mailWyślij zgłoszenie
Podziel się opinią
Dziękujemy
Twoja wiadomość została wysłana
wróć do sklepuZamknij
Zamknij
Podziel się opinią
Masz pytania, sugestie lub widzisz problem z działaniem strony internetowej. Napiszdo nas! Postaramy się pomóc.
Popraw błędnie uzupełnione pola
Niedzielne hity cenowe

ABC pielęgnacji odzieży

czyli jak sprawić by służyła Ci długo

Chyba każda kobieta wie jak to jest trzymać w dłoni paczkę z wyczekiwanym zakupem. Na początku są emocje związane z nową rzeczą i przyjemność założenia jej po raz pierwszy. Jednak z czasem produkt może nie wglądać tak dobrze jak za pierwszym razem… chyba, że zadbamy o naszą garderobę w odpowiedni sposób.

Tkanina może być wykonana w 100% z jednego włókna, ale coraz częściej używa się tkanin mieszanych, czyli takich, gdzie łączy się ze sobą kilka rodzajów włókien. W takim przypadku zasada pielęgnacji jest jedna: dostosuj temperaturę prania, prasowania i suszenia do wymogów najdelikatniejszych włókien tej mieszanki. Zawsze warto zerknąć na metkę wszytą w ubranie. Tam znajdziecie wskazówki pielęgnacji najbardziej adekwatne do danej rzeczy.

Mamy dla Was wskazówki jak powinno się poprawnie dbać o odzież, tak aby służyła Wam dopóki się nie znudzi lub do kolejnego trendu ;)

ACETAT– włókno to powstaje z przetworzonej celulozy. Przyjemny w dotyku, nie gniecie się, nie zbiega i szybko wysycha. Tkaniny z acetatu są lekkie i wytrzymałe, często używane jako materiał podszewkowy. Dzięki zmieszaniu acetatu z innymi włóknami w materiałach we wzory daje efekt naturalnych zmian w tonacji kolorystycznej.

AKRYL– włókno syntetyczne ma właściwości izolacyjne, choć nie tak dobre jak wełna, ponieważ nie są to włókna naturalne. Akryl jest odporny na mole i szybko schnie. Tkanina akrylowa łatwo się mechaci i nie jest zbyt przewiewna. Zaletą jest fakt, że nie gniecie się i nie odkształca, a dla alergików jest dobrym wyborem, gdyż nie wywołuje podrażnień.

ALPAKA– patrz WEŁNA

ANGORA– patrz WEŁNA

BAWEŁNA– włókno naturalne pochodzenia roślinnego. Tkanina bawełniana jest miła w dotyku, prawie nie elektryzuje się. Jest mało sprężysta, ale po upraniu daje się uformować do uzyskania pożądanego efektu. Łatwo się gniecie, więc często występuje w mieszance z innymi włóknami jak elastan, poliester, poliamid, wiskoza czy modal. Najczęściej bawełnę pierze się w 40°C i prasuje w temperaturze do 200°C. W większości tkaniny z bawełny można suszyć w suszarce, rzadko zdarza się wskazanie prania chemicznego.

ELASTAN (LYCRA)– włókna poliuretanowe o bardzo dużej sprężystości, dobrze się barwią i nie blakną, ponieważ odporne są na utlenianie się i światło dzienne. Łatwo się rozciąga i nie odkształca. Ubrania z tkaniny na bazie elastanu przylegają do ciała i podkreślają kształt figury. Jako domieszka tkaniny elastan często łączony jest z włóknem bawełnianym. Tkanina z elastanu, aby nie utracić swoich właściwości, powinna być prana w temperaturze do 30°C.

FLANELA– patrz BAWEŁNA.

JEANS– to włókno bawełniane barwione. Ta tkanina produkowana jest z czystej bawełny lub z domieszką włókien o właściwościach elastycznych. Można ją prać w pralce, jednak w pierwszym praniu produkty jeansowe powinny być prane oddzielnie, aby uniknąć ryzyka zabarwienia pozostałych ubrań. Odzież z jeansu gniecionego po praniu powinna być skręcona przed rozłożeniem do wyschnięcia. Tym samym łatwiej zachowa efekt zagnieceń na tkaninie. Jeans może kurczyć się w praniu, jednak po ponownym założeniu dostosowuje się do sylwetki. Jeśli ma być prasowany to najlepiej po lewej stronie.

JEDWAB NATURALNY– włókno uzyskiwane z kokonu jedwabnika. Jedwabiem nazywamy też potocznie tkaninę z tego włókna. Jest gładka, śliska i ma szlachetny połysk. Jedwab jest odporny na zagniecenia, chłodny w dotyku a jednocześnie zatrzymuje ciepło. Typowe tkaniny jedwabne to szyfon, satyna, tafta czy żorżeta. Pot, dezodoranty i perfumy mogą powodować odbarwienia na tkaninie. Z uwagi na delikatność tej tkaniny można ją prać w temperaturze do 30°C. Tkaniny nie wolno wyciskać i skręcać by odciekła woda, ani nie wolno jej cholorować. Odzież z jedwabiu najlepiej suszyć rozłożoną, z dala od kaloryfera i słońca. Tkaniny kolorowe lepiej czyścić chemicznie.

KASZMIR– patrz WEŁNA

LEN– włókno naturalne pochodzenia roślinnego. Tkanina z tych włókien jest lekka, przewiewna i ma niskie właściwości izolacyjne, tym samym idealnie sprawdza się w produkcji odzieży letniej. Jest najmniej rozciągliwym ze wszystkich włókien odzieżowych, łatwo się gniecie. Ze względu na strukturę włókien nie mechaci się i nie elektryzuje się. Jest idealny dla alergików, gdyż istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo reakcji uczuleniowej na skórze po zetknięciu się z tkaniną. Często występuje w mieszance z bawełną, a niekiedy z wiskozą czy poliamidem. Podczas prania jest podatny na kurczenie się, dlatego odzież lnianą najczęściej pierze się w niskiej temperaturze. Aby len nie stracił matowego wyglądu i nie wyświecił się, powinien być prasowany po lewej stronie.

MODAL– włókno z przetworzonej celulozy, poddane dodatkowej obróbce chemicznej jest ulepszoną wersją wiskozy. Jest bardziej wytrzymały, nie elektryzuje się i łatwo się zadrukowuje. Podobnie jak wiskoza jest mało elastyczny i ulega zagnieceniom. Przyjemna w dotyku tkanina nie mechaci się, jest odporna na kurczenie i spieranie. To kolejna tkanina przyjazna alergikom. Modal można prać chemicznie lub w temperaturze do 60°C, jednak nie wolno chlorować. Może się rozciągać, więc ubrania z modalu lepiej suszyć w pozycji leżącej.

NYLON– patrz POLIAMID.

POLIAMID(nylon, stilon, polana)to włókno syntetyczne, odporne na rozerwanie i ścieranie. Jest bardzo rozciągliwe i sprężyste, mało się gniecie. Tkanina może być matowa lub błyszcząca. Można prać w temperaturze do 60°C lub czyścić chemicznie. Prasować bez użycia pary.

POLIESTER– włókno chemiczne z polimerów syntetycznych o niskich właściwościach izolacyjnych. Tkanina poliestrowa jest wytrzymała i sprężysta, prawie się nie gniecie i się nie kurczy. Odporna jest na światło (nie powinna blaknąć) a także na większość kwasów i rozpuszczalników. Poliester można prać w temperaturze 60°C i suszyć w suszarce. Można prać chemicznie i nie należy chlorować.

SKÓRA NATURALNA– pochodzenia zwierzęcego, ma właściwości izolacyjne a każdy produkt jest niepowtarzalny. Ubrania ze skóry, nawet te same modele odzieży, mogą delikatnie różnić się odcieniem, niedoskonałościami w skórze, rozjaśnieniami, cieniowaniem, odbarwieniem, co wynika z naturalnych właściwości. Skóra licowa powinna być delikatnie czyszczona zmoczoną szmatką lub gąbką, jednak tak aby nie przemoczyć skóry. Pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, z dala od urządzeń grzewczych. Nie należy jej też pozostawiać do wyschnięcia w miejscach mocno nasłonecznionych i wystawiać na działanie intensywnych źródeł światła, gdyż to może powodować odbarwienia na skórze. Do nubuku czy zamszu powinno się stosować odpowiednie czyściki.

TENCEL (LYOCELL)– włókno z przetworzonej celulozy, miękkie, delikatne i wytrzymałe zarazem. Łączy w sobie zalety wiskozy i bawełny. Tencel nie gniecie się tak łatwo i pochłania wilgoć, a tkanina jest przewiewna i miękka, miła w dotyku. Włókna te często łączone są z bawełnianymi.

WEŁNA– naturalne włókno pochodzenia zwierzęcego, ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Z uwagi na grubość i strukturę włókien daje uczucie „drapania”, dlatego często występuje z domieszką akrylu i wiskozy. Mokra wełna rozciąga się, dlatego odzież wełnianą powinno się suszyć rozłożoną. Są różne rodzaje, w zależności od jakiego zwierzęcia pochodzi:

Alpaka– wełna lam żyjących w południowo-amerykańskich Andach. Włókna są lekko kręcone i mają doskonałe właściwości izolacyjne. Alpaka jest miękka, sprężysta i bardziej rozciągliwa niż wełna owcza. Idealna dla alergików, gdyż z powodu dużej zawartości lanoliny jest odporna na przyczepianie się cząstek kurzu. Najlepiej prać ją ręcznie w temperaturze do 30°C w delikatnych środkach piorących. Nie można jej moczyć, wyciskać i wykręcać. Powinna być suszona w pozycji leżącej.

Angora– wełna królika angorskiego z terenów Turcji, nazwa pochodzi od starej nazwy stolicy Ankary - Angora. Włókna angory są bardzo miękkie, sprężyste i puszyste. Może ulegać sfilcowaniu więc jest często stosowana w połączeniu z wełną owczą. Angorę wolno prać w temperaturze do 30°C w delikatnych środkach piorących, ale nie wolno prać chemicznie. Nie wolno jej wyciskać i wykręcać. Suszyć najlepiej w pozycji leżącej.

Kaszmir– szczególnie delikatna i droga tkanina z wełny kóz hodowanych w Mongolii i Himalajach. Wełna kaszmirska jest cienka, miękka, lekka a jednocześnie puszysta. Tkaniny z kaszmiru powinno się prać krótko w temp. 20°C i wypłukać ze środków piorących w zimnej wodzie. Nigdy nie wyciskaj i nie wykręcaj jej ręcznie. Zbyt częste pranie szybko i bezpowrotnie niszczy włókna kaszmiru. Nie zaleca się też suszenia kaszmirowej tkaniny w słońcu.

Moher (mohair)– wełna kóz angorskich, strzyżonych dwa razy w roku. Najlepszy moher pochodzi od kóz z Teksasu, RPA i Turcji. Łatwo poddaje się farbowaniu a długie jedwabiście połyskujące włókna odróżniają tę wełnę od innych. Z tego względu łatwo się mechaci. Mimo to, dzięki atrakcyjnemu wyglądowi, zachęca wielu projektantów i odzież z włókien moherowych jest pożądanym produktem. Z uwagi na pewne podobieństwo moheru do angory dobrze jest pielęgnować go w ten sam sposób.

WISKOZA (ACETAL)– włókna produkowane z celulozy są bardziej rozciągliwe niż bawełna, jednak mało sprężyste i łatwo ulegają zagnieceniu. Wiskoza ładnie przyjmuje barwienie i zadruki. Sugeruje się prać ją w temperaturze 40°C. Nie suszyć w suszarce, gdyż źle znosi wirowanie. Najlepiej prać ręcznie lub w pralce z programem do tkanin delikatnych. Prasować w średniej temperaturze po lewej stronie.

SYMBOLE PRANIA


NAMACZANIE 
PRANIE RĘCZNE 
PRANIE W 30 STOPNIACH 
PRANIE W 30 STOPNIACH DELIKATNYCH TKANICH 
PRANIE W 30 STOPNIACH BARDZO DELIKATNYCH TKANICH 
NIE PRAĆ

SYMBOLE SUSZENIA


SUSZYC 
NIE SUSZYĆ 
SUSZYĆ STARANNIE ROZWIESZONE 
SUSZYĆ W POZYCJI PIONOWEJ 
SUSZYĆ W POZYCJI POZIOMEJ 
SUSZYĆ W CIENIU 
 SUSZYĆ W SUSZARCE 
NIE SUSZYĆ W SUSZARCE 
SYSZYĆ W NISKIEJ TEMPERATURZE 
SUSZYĆ W NORMALNEJ TEMPERATURZE

SYMBOLE PRASOWANIA


MAX. TEMPERATURA PRASOWANIA 110o
MAX. TEMPERATURA PRASOWANIA 120o
MAX. TEMPERATURA PRASOWANIA 200o
NIE PRASOWAĆ

SYMBOLE PRANIA CHEMICZNEGO


CZYŚCIĆ CHEMICZNIE 
NIE CZYŚCIĆ CHEMICZNIE 
CZYŚCIĆ WE WSZYSTKICH TYPACH ROZPUSZCZALNIKÓW
CZYŚCIĆ NA SUCHO W ROZTWORZE WĘGLANU FLUORU LUB BENZYNIE 
CZYŚCIĆ NA SUCHO W ROZTWORZE WĘGLANU FLUORU LUB BENZYNIE 
CZYŚCIĆ NA MOKRO 
MOŻNA WYBIELAĆ 
NIE MOŻNA WYBIELAĆ I CHLOROWAĆ 
STOSOWAĆ WYBIELACZE TLENOWE 
MOZNA CHLOROWAĆ
zamknij
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Nd
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
zamknij
pole nieobowiązkowePopraw błędnie uzupełnione pola
Subskrybuj nasz newsletter, a co tydzień wyślemy Ci informację o:Nowościach i trendachOfertach specjalnych oraz promocjachKonkursach z nagrodami* pola obowiązkowe
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera Unisono
Na podany przez Ciebie adres e-mail: została wysłana wiadomość z linkiem aktywującym.
Sprawdź pocztę i kliknij w link potwierdzający, aby pomyślnie zakończyć proces rejestracji.
Dziękujemy za uaktualnienie danych w newsletterze Unisono
Twój adres e-mail istnieje już w naszej bazie
Brak potwierdzenia adresu e-mail
Twój adres e-mail został już dodany do newslettera jednak nie został potwierdzony. Sprawdź pocztę i kliknij w link potwierdzający, aby pomyślnie zakończyć proces rejestracji.
zamknij
VENEZIA Oganowska Nachiło sp. j. na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Cookies używane są do zapisywania informacji w celach reklamowych i funkcjonalnych (m.in. zapamiętywanie preferencji ustawień na naszych stronach, zbieranie anonimowych danych reklamowych i statystycznych). Każdy użytkownik ma możliwość zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli się zgadzasz na zapisywanie informacji w cookies kliknij w ZAMKNIJ. Jeśli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat cookies, w tym jak w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej kliknij w polityka cookies.